Pierwsze koty za płoty! Wtorkowa grupa Odkrywców i czwartkowa grupa Bystrzaków zaprogramowały już pierwsze roboty. Radości i ekscytacji nie było końca, co widać na zdjęciach i filmach umieszczonych na szkolnym Facebook'u
Roboty w świetlicy
Karnawał w świetlicy
Karnawał zagościł w świetlicy na dobre, a wraz z nim maski i malowanie twarzy. Nie obyło się również bez środowych eksperymentów czy zmagań sportowych w sali gimnastycznej.
1
Żyj zdrowo i bezpiecznie
Uczennice i uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyni, pani Marty Bażeli wzięli udział w XI edycji międzyszkolnego konkursu Żyj zdrowo i bezpiecznie. W tym roku konkurs literacki i plastyczny odbył się pod hasłem: Żyj bezpiecznie, jedz zdrowo a z komputera korzystaj z głową.
W konkursie literackim pierwsze miejsce zdobył Franciszek Filip, a drugie Emilia Kurowska. W konkursie plastycznym drugie miejsce zdobyły Zuzanna Dawidowicz i Aleksandra Jeleń, a trzecie Nina Cetera i Zuzanna Ignaciuk. Gratulujemy!
Nowy e-mail szkoły!
W związku z ujednoliceniem adresów poczty elektronicznej krakowskich szkół nastąpiła zmiana naszego adresu na: sp134kr@mjo.krakow.pl
Akcja walentynki. Pokochaj planetę!
18 lutego w godzinach 13.00-13.30 przed naszą szkołą odbędzie się zbiórka małych elektroodpadów. Za przekazane elektroodpady (baterie, żarówki, płyty CD, telefony komórkowe wraz z akcesoriami, małe AGD) uczeń lub nauczyciel otrzyma zieloną roślinkę oraz pakiet edukacyjno-informacyjny. Akcja będzie prowadzona na zewnątrz, zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego. W dniu wydarzenia pod placówkę podjedzie oznakowane auto Elektrobrygady MPO. Zapraszamy!
Od 14 do 18 lutego potrwa w Krakowie „Walentynkowy tydzień dla Ziemi”. Wtedy też oficjalnie rozpocznie się miejska kampania „Kraków w dobrym klimacie”, w której bierze udział nasza szkoła.
Na co dzień warto pamiętać, że jeśli my zadbamy o ziemię, to ona da nam od siebie to, co najlepsze, czyli zieleń, tlen, czyste powietrze, wodę.
Dzień Bezpiecznego Internetu - 8 lutego 2022
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z materiałami kampanii „Chroń dziecko w sieci”: Broszura-Chron-dziecko-w-sieci.pdf. Więcej na stronie: https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-doroslych.html Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu klasa 1b przygotowała piosenkę:
Tymczasem w świetlicy
Nowa galeria Tymczasem w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
Na początku lutego świetlica szkolna zamieniła się w wioskę olimpijską. Wspólnie z Edukredka poznawaliśmy zwyczaje igrzysk olimpijskich i tworzyliśmy prace plastyczne związane z dyscyplinami oraz symbolami tej imprezy. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć zajęć sportowych na sali gimnastycznej! Znaleźliśmy również czas na poruszenie tematów związanych z przyrodą i oczywiście na uwielbiane przez dzieciaki układanie koralików.
W drugim tygodniu lutego zczęliśmy programować! Pierwsze koty za płoty! Wtorkowa grupa Odkrywców i czwartkowa grupa Bystrzaków zaprogramowały już pierwsze roboty. Radości i ekscytacji nie było końca, co widać na zdjęciach i filmach umieszczonych na szkolnym Facebook'u.
5
Prosimy o 1% Państwa podatku na rzecz naszej szkoły
Szanowni Państwo, cieszymy się, że z każdym rokiem kwota, która dzięki Państwa życzliwości zasila konto naszej szkoły, jest coraz większa. Zgromadzone w ten sposób środki sprawiają, że nasza baza dydaktyczna stale się rozrasta! Liczymy, że i w tym roku zechcą Państwo przekazać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Szkole „Małopolska”, w rubryce „cel szczegółowy” podając: SP 134 Kraków. KRS 0000052078. Dziękujemy! Społeczność SP 134 :)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Przejrzyj na oczy! To hasło przewodnie zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W czasie 30. Finału WOŚP zbierane są środki dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp
Jak co roku wolontariusze z naszej szkoły dołączyli do akcji. Są wśród nich Milena i Amelia z 6a, Julia, Natasza, Bartosz i Mikołaj z 8b. Jeśli ktoś chce wesprzeć zbiórkę bez wychodzenia z domu może dorzucić się do eskarbonki Mileny: https://eskarbonka.wosp.org.pl/vf21mj lub Bartka: https://eskarbonka.wosp.org.pl/jnhgma
Bezpieczne ferie zimowe
Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach.
Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
Pamiętaj też aby nie doczepiać sanek do samochodu ponieważ grozi to niebezpiecznym wypadkiem.
Wychodząc z domu ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nie było Ci zimno. Pamiętajcie o czapkach i rękawiczkach.
Na łyżwach możesz jeździć tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Wchodzenie na zamarznięte rzeki czy stawy jest bardzo niebezpieczne.
Uważaj, by w trakcie zabawy śnieżkami nie wyrządzić komuś krzywdy.
Nie przechodź pod zwisającymi soplami lodu, nie strącaj wiszących sopli.
Kiedy jesteś sam/sama w domu, nie otwieraj drzwi nieznajomym. Nie nawiązuj kontaktu z obcymi, nie podawaj swojego adresu zamieszkania oraz innych danych.
Zachowaj zasady bezpieczeństwa w Internecie. Nigdy nie możesz mieć pewności z kim się kontaktujesz w sieci.
Pamiętaj, że Covid-19 nie odpuszcza dlatego także w ciągu ferii zachowaj dystans, dezynfekuj ręce i zakładaj maseczkę w publicznych pomieszczeniach.
W wolnym czasie najlepiej przebywaj na świeżym powietrzu i pamiętaj o aktywności fizycznej.
Życzymy udanych ferii!
Tymczasem w nowym skrzydle szkoły...
Otrzymaliśmy najnowsze zdjęcia z wnętrz nowego skrzydła szkoły. Już nie możemy się doczekać, gdy będziemy mogli tam wejść!
3
WESOŁYCH ŚWIĄT
Mikołaj w szkole
W związku z kwarantannami klas, Mikołaj przychodzi do szkoły w różnych terminach, nie tylko 6 grudnia :) Nowa galeria Mikołaj w szkole została dodana do albumu fotograficznego
11
Wyjątkowy dzień w historii naszej szkoły
Wtorek 23 listopada 2021 roku pięknie zapisał się w historii naszej szkoły, która od tego dnia oficjalnie nosi już imię Stanisława Lema. Uroczystość, jaka z tej okazji odbyła się w naszych murach, będziemy długo wspominać nie tylko my, ale i nasi Szanowni Goście, o czym świadczą miłe słowa pozostawione przez nich w Księdze Pamiątkowej oraz w Internecie.
Swoją obecnością tego dnia zaszczycili nas między innymi:
Anna Korfel-Jasińska - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki,
Wojciech Zemek - Sekretarz Stanisława Lema,
Maciej Kawecki - Prezes Instytutu Lema,
Anna Domańska - Dyrektor Wydziału Edukacji,
Beata Tracka-Samborska – Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie,
Agata Tatara - Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa,
Adam Migdał – Radny Miasta Krakowa,
Zarząd i Radni Dzielnicy X z Tadeuszem Murzynem - Przewodniczącym Rady,
Waldemar Popek i Maciej Zarych – redaktorzy z Wydawnictwa Literackiego,
Dyrektorzy samorządowych szkół z Dzielnicy X,
Mirosław Gołofit – artysta rzeźbiarz,
Marcin Filip – właściciel drukarni Rafael.
Reprezentujący Radę Miasta Krakowa Radny Adam Migdał złożył na ręce naszej Pani Dyrektor Bożeny Malady Uchwałę Rady Miasta dotyczącą nadania naszej szkole imienia Stanisława Lema.
Najbardziej podniosłym momentem uroczystości było oficjalne przekazanie sztandaru naszej szkoły. Z rąk przedstawicieli Rady Rodziców przyjęła go Pani Dyrektor ze słowami: jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Do nich zaś dodamy Lemowską wyobraźnię oraz ciekawość świata, która sprawia, że wciąż chcemy wiedzieć więcej, uczyć się i ciągle rozwijać. Następnie sztandar został przekazany pocztowi sztandarowemu, który w imieniu całej społeczności uczniowskiej ślubował strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły oraz jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły, miasta i Ojczyzny.
W imieniu Prezydenta Jacka Majchrowskiego ciepłe słowa do naszej społeczności szkolnej skierowała jego Zastępczyni do spraw Edukacji, Anna Korfel-Jasińska. O Stanisławie Lemie w przystępnych słowach opowiedział nam wieloletni współpracownik pisarza, jego Sekretarz, Wojciech Zemek, a doktor Maciej Kawecki, Dyrektor Instytutu Lema, obiecał pamiętać o naszej szkole podczas przeprowadzania nadzorowanych przez Instytut projektów.
Wszystkich zebranych zachwyciła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Publiczność podziwiała występy wokalne i taneczne oraz dała się zaskoczyć wkroczeniem na scenę kosmity (w tej roli fenomenalny Filip Jeleń z 3a), który przybył z odległej galaktyki, by dowiedzieć się, co świętujemy. Całe szczęście, uczniowie naszej szkoły wiedzą o Stanisławie Lemie niemal wszystko i bez problemu zaspokoili ciekawość niezwykłego gościa.
Uroczystość była również doskonałą okazją, by nagrodzić uczniów, którzy w ubiegłym roku wygrali poświęcone Lemowi konkursy literackie i plastyczne. Swoje nagrody odebrali z rąk Pani Prezydent Anny Korfel-Jasińskiej, która sama również zaraz potem została uhonorowana Medalem Przyjaciela Szkoły. Odznaczenie to zostało przyznane po raz pierwszy w historii, a tytuł Przyjaciela Szkoły przypadł w udziale również Wojciechowi Zemkowi, Annie Domańskiej, Beacie Trackiej-Samborskiej, Maciejowi Kaweckiemu, Krzysztofowi Adamczykowi, Adamowi Migdałowi, Tadeuszowi Murzynowi, Angelice Kuczaj, Radzie Rodziców, Marcinowi Filipowi, Monice i Adrianowi Bańczykom oraz Mirosławowi Gołofitowi, artyście rzeźbiarzowi, którego wkład w przygotowania do naszej uroczystości był nieoceniony. To właśnie on zaprojektował wspomniany medal, na którego awersie znajduje się nazwa naszej szkoły oraz podobizna Stanisława Lema, na rewersie zaś – cytat z jego powieści Obłok Magellana: „Człowiek tym staje się większy, im większe napotyka przeszkody”.
Mirosław Gołofit zaprojektował i wykonał również popiersie Stanisława Lema, które pod koniec oficjalnej części wtorkowej uroczystości uroczyście odsłoniły Pani Prezydent Anna Korfel-Jasińska oraz Pani Dyrektor Bożena Malada. Rzeźba, którą można podziwiać w naszym holu, jest darem Ewy i Mirosława Gołofitów dla całej społeczności szkolnej. Popiersie stanęło na postumencie wykonanym z hiszpańskiego marmuru przez firmę Krak Stone i podarowanym szkole przez jej współwłaścicielkę, Agnieszkę Grzesikowską-Plewę.
Po odsłonięciu popiersia Goście wpisali się do szkolnej Księgi Pamiątkowej, a następnie zostali zaproszeni na poczęstunek oraz chwilę rozmowy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszystkie miłe słowa, które padły tak podczas oficjalnej części obchodów, jak i w kuluarach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości, a także materiałów filmowych, dzięki którym wspomnienia tego wyjątkowego dla naszej społeczności dnia pozostaną wciąż żywe.
Maja Pawlicka-Goryl
Plebiscyt Nauczyciel na medal
1 grudnia zakończyło sie głosowanie w Plebiscycie Nauczyciel na medal. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za oddawanie głosów na naszą Nauczycielkę roku 2019, 2020 i 2021. Pani Paulina Grabiec-Stawowiak przez cały miesiąc była na prowadzeniu w kategorii Nauczyciele klas IV-VIII. Głosowaliście systematycznie i było widać jaka zjednoczona jest społeczność naszej szkoły. Wydawało się, że Pani Paulina nia ma już konkurencji. Niestety ostatniego dnia, w sposób dla nas niezrozumiały aż 1000 głosów uzyskał Ksiądz z SP 156... Pani Paulinie gratulujemy drugiego miejca, dla nas ma zawsze pierwsze.
Wyniki plebiscytu znajdują się tutaj
Plebiscyt Szkoła na medal
1 grudnia zakończyło się głosowanie w plebiscycie Gazety Krakowskiej Szkoła na medal. Wśród krakowskich szkół, nasza szkoła zajęła 8 miejsce. Przed nami są głównie szkoły niepubliczne, a wśród krakowskich podstawówek jesteśmy na 3 miejscu. Dziękujemy wszystkim za oddane głosy!
Wyniki głosowania znajdują się tutaj
Nadanie imienia naszej szkole w obiektywie KRONIKI KRAKOWSKIEJ
Stanisław Lem - nasz Patron
Uroczystość nadania imienia Stanisława Lema Szkole Podstawowej nr 134 w Krakowie
Stanisław Lem oficjalnie został Patronem naszej szkoły. 23 listopada, w 70. rocznicę wydania powieści Astronauci, miało miejsce uroczyste nadanie imienia Stanisława Lema Szkole Podstawowej nr 134 w Krakowie. Poniżej pierwsze zdjęcia z uroczystości.
Organizacja uroczystości nadania imienia szkole
Dzień 23 listopada 2021 roku na zawsze zapisze się w historii naszej szkoły. Właśnie we wtorek o godzinie 10.00 odbędzie się tak długo przez nas wyczekiwana uroczystość nadania szkole imienia Stanisława Lema. Cała szkolna społeczność zaangażowana jest w przygotowanie obchodów, a swoją obecność potwierdzili już honorowi goście, wśród których znajdują się m. in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Prezydent Miasta Krakowa i jego zastępcy, sekretarz Stanisława Lema i wielu znakomitych gości (mamy nadzieje, że Covid-19 nie pokrzyżuje nam planów).
Ze względów bezpieczeństwa, bardzo prosimy wszystkich zmotoryzowanych o pozostawienie samochodów na parkingu obok kościoła parafialnego, tak by nie blokować drogi dojazdowej do szkoły i szkolnego parkingu (konieczność zapewnienia drogi ewakuacji).
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/2022, 23 listopada 2021 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu nie ma lekcji w szkole. Jedynie w świetlicy szkolnej zorganizowane będą zajęcia opiekuńcze dla uczniów, których rodzice pracują i nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
Archiwum Aktualności