• Prima aprilis - dzień bez plecaka

          • 1 kwietnia Samorząd uczniowski ogłosił dniem bez plecaka. Kreatywność i poczucie humoru uczennic i uczniów naszej szkoły nie zna granic! Trudno wskazać najlepszy "bagaż". Było mnóstwo oryginalnych i  pracochłonnych pomysłów. Wyniki konkursu w poniedziałek. Tymczasem zajrzyjcie do galerii zdjęć z tego dnia: Prima aprilis - dzień bez plecaka 

          • Warsztaty piłki ręcznej

          • W poniedziałek 28 marca mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole trenerów i zawodników UKS SMS WYBICKI KIELCE. Trenerzy Zygmunt Kamys i Rafał Bernacki na co dzień prowadzą Reprezentację Polski juniorów oraz pracują z wyselekcjonowaną z całej Polski młodzieżą w Kieleckiej Szkole Mistrzostwa Sportowego! Dlaczego wybrali naszą szkołę? Chyba wszyscy wiedzą że dzieci w naszej szkole pokochały piłkę ręczną :-)

            W warsztatach wzięły udział klasy czwarte. Nad przebiegiem zajęć czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: Justyna Chwedczuk-Gołda, Katarzyna Nowak oraz Leszek Kępa. Cieszy bardzo zaangażowanie naszych uczniów. Trenerzy wypatrzyli w naszej szkole wiele talentów! Kto wie, może w niedalekiej przyszłości jakieś dziecko z Opatkowic zagra z orzełkiem na piersi? Oby! jesteśmy na TAK!

            Trenerzy, zawodnicy! Dziękujemy za wspólny czas! Ze sportowym pozdrowieniem!

            Nowa galeria Warsztaty piłki ręcznej została dodana do albumu fotograficznego.

          • Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

          • 29 marca 2022 roku w Krakowie odbył się pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy kompozytora. W drugą rocznicę śmierci artysty jego prochy zostały złożone w Panteonie Narodowym w Krakowie. Pogrzeb miał charakter państwowy. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy: Zofia Hurlak, Oliwia Potocka i Bartosz Niedojad z klasy 8b.

          • Wspomnienie dnia otwartego

          • 15 marca gościliśmy w murach szkoły naszych przyszłych uczniów wraz z rodzicami. Nasi goście mieli okazję zwiedzić szkołę, było sporo dobrej zabawy i serdeczności. Mamy nadzieję, że od września, już bez stresu,  zasiądą w szkolnych ławkach. Zapraszamy do obejrzenia filmu pani Katarzyny Ślęczkowskiej z tego wydarzenia:

          • Sportowy poniedziałek

          • W poniedziałek 28 marca w godzinach 11.45 - 14.25 w naszej szkole przeprowadzone zostaną warsztaty sportowe z piłki ręcznej dla klas 4a, 4b, 4c oraz rozegrany zostanie mecz pomiędzy reprezentacją szkoły i uczniami SMS Wybicki Kielce. Zajęcia warsztatowe prowadzić będą trenerzy juniorów reprezentacji Polski - Zygmunt Kamys i Rafał Bernacki. Serdecznie zapraszamy dzieci klas czwartych do aktywnego udziału w zajęciach warsztatowych - obowiązuje strój sportowy! Pod koniec  zajęć o godzinie 13.30 - 14.25  zostanie rozegrany mecz pomiędzy naszymi starszymi uczniami i uczniami UKS SMS Wybicki Kielce.

          • Kontynuacja zbiórki

          • W tym tygodniu kontynuujemy zbiórkę rzeczy dla Ukrainy. Prosimy przynosić (NA PLEBANIĘ, NIE DO SZKOŁY) tylko rzeczy z poniższej listy. Zbiórka odbędzie się we wtorek 8 marca 17.30-19.30 oraz czwartek 10 marca 13.00-17.00

            Lista potrzebnych artykułów:

            1. żywność długoterminowa (konserwy, kaszki dla dzieci, musy, batony energetyczne, woda itp.)
            2. środki higieny osobistej
            - pampersy, pieluchomajtki (dla dzieci i dorosłych)
            - pasty do zębów, szczoteczki
            - żele do mycia ciała
            - podpaski
            3. karma dla zwierząt
            4. karimaty, śpiwory, koce
            5. wszelkiego rodzaju latarki (czołówki, turystyczne itp.)
            6. baterie typu AA i AAA
            7. artykuły do pakowania:
            - taśma klejąca gruba (biała / przezroczysta) + trzymacze do taśmy
            - czarna folia do pakowania (stretch)
            - markery (grube) w kolorze czarnym i czerwonym
            - wkłady chłodzące (jak do lodówki turystycznej)
            - pudełka styropianowe/termoboxy 50*30*20  
            - rękawiczki budowlane  
            - folia bąbelkowa  
            - naklejki NIE RZUCAĆ UWAGA SZKŁO itp.
            - siateczki jednorazowe w rolkach  
            - noże budowlane
            NIE ZBIERAMY UBRAŃ, LEKÓW I SPRZĘTU MEDYCZNEGO

          • Pomoc Ukrainie - zbiórka artykułów

          • Nasza szkoła w porozumieniu z księdzem Adamem Garlaczem oraz NCK prowadzi zbiórkę artykułów z poniższej listy. Zbiórka nie odbywa się w szkole, tylko na plebanii w piątek 10.30 - 12.00.
             

            *leki
            - sól fizjologiczna
            - epinefryna, epipeny
            - leki na grypę
            - węgiel aktywny
            - pantenol i leki na oparzenia
            - antybiotyki
            - leki przeciwbólowe
            *środki medyczne
            - strzykawki + igły
            - plastry w sprayu
            - opatrunki
            - wszelkiego rodzaju bandaże
            - stazy taktyczne CAT
            - koce ratunkowe NRC
            - ocieplacze do rąk
            - szyny do złamanych kończyn
            - kołnierze ratownicze
            - nosze
            - apteczki
            *sprzęt
            - termometry
            - pulsoksymetry
            - defibrylatory
            - ciśnieniomierze
            - glukometry (+ paski, insulina, Glukofag)

            Ponadto:

            1. żywność długoterminowa (konserwy, kaszki dla dzieci, musy, batony energetyczne, woda itp.)
            2. środki higieny osobistej
            - pampersy, pieluchomajtki (dla dzieci i dorosłych)
            - pasty do zębów, szczoteczki
            - żele do mycia ciała
            - podpaski
            3. karma dla zwierząt
            4. karimaty, śpiwory, koce
            NIE ZBIERAMY UBRAŃ  

            Jeśli chcą Państwo przynieść dary, pochodzące ze sklepu, najlepiej kupić jedną rzecz, ale w dużych zgrzewkach. Lepiej kupić cały karton tej samej konserwy lub pasty do zębów, niż kilku rzeczy każdego po trochę.
            To ułatwia pracę wolontariuszy i transport.
             

          • Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do polskich szkół

          • Szanowni Państwo,

            zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

            W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje je z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc.

            Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

            Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, gdzie proces nauczania dostosowany jest do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów− nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat. Zajęcia realizowane są w grupach do 15 uczniów w wymiarze minimum od 20 do 26 godzin tygodniowo (w zależności od roku nauki i typu szkoły). W ramach ww. godzin uczniowie realizują naukę języka polskiego oraz treści
            z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości.

            W tym momencie najbliżej naszego rejonu, oddziały przygotowawcze funkcjonują w Szkole Podstawowej nr 55 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Krakowie, ul Dobczycka 20.

            Ze względu na dynamikę sytuacji Dyrektor Wydziału Edukacji zapewnia , że miasto utworzy dodatkowe tego typu oddziały.

            Mimo bardzo trudnych warunków lokalowych, nasza szkoła zadeklarowała w tym momencie 14 miejsc w poszczególnych rocznikach dla uczniów przybywających z Ukrainy.

             

            Z wyrazami szacunku

            Bożena Malada

            Dyrektor Szkoły

             

          • Cyberbezpieczeństwo kraju

          • Przypominamy, że od 21 lutego, od godziny 21:00, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony stopień alarmowy CHARLIE-CRP dotyczący cyberbezpieczeństwa kraju.

            Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, o których warto pamiętać:

            1. Uważaj, w co klikasz

            W związku z podwyższonym stopniem alarmowym prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na otrzymywane wiadomości e-mail oraz na zawarte w nich załączniki. Prosimy również o rozważne korzystanie z odnośników powiązanych z treściami sensacyjnymi odnoszącymi się do aktualnych i szeroko komentowanych zagadnień lub wydarzeń. Zalecamy szczególną ostrożność w otwieraniu wiadomości związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Może im towarzyszyć złośliwe oprogramowanie w postaci skryptów, makr czy też plików wykonywalnych.

            1. Aktualizuj oprogramowanie

            Zalecamy także wykonanie aktualizacji używanego oprogramowania systemowego oraz platform antywirusowych do najnowszych wersji. Dodatkowo, w związku z ostrzeżeniem CSIRT dotyczącym wykrytych podatności w produktach Microsoft Edge oraz Google Chrome, zalecamy ich niezwłoczną aktualizację.  

            Zachęcamy do śledzenia aktualności i listy ostrzeżeń na stronie www.cert.pl, gdzie są publikowane i aktualizowane treści dotyczące cyberzagrożeń.

            1. OSE chroni sieć w szkole

            Wszystkie systemy bezpieczeństwa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej są na bieżąco aktualizowane. Ochrona OSE minimalizuje wpływ zagrożeń zewnętrznych na funkcjonowanie szkolnych sieci komputerowych, a nasze zaawansowane usługi bezpieczeństwa w tym trudnym czasie są w stanie zapewnić ochronę przed zdecydowaną większością cyberzagrożeń pojawiających się w sieci. Zalecamy wszystkim użytkownikom OSE korzystanie z rozszerzonych usług bezpieczeństwa.

          • Solidarni z Ukrainą!

          • W obliczu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę każdy zastanawia się jak może pomóc? Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. W tej chwili organizowana jest zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy i magazyn, gdzie krakowianie będą mogli przywieźć dary.
            Więcej informacji na tutaj.

          • Konkurs recytatorski

          • 17 lutego Natalia Golonka 5b, Anna Lis 8b i Weronika Podsiadło 6a wzięły udział w eliminacjach rejonowych XIX Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego w Centrum Kultury Podgórza. Wszystkie dziewczyny pięknie prezentowały przygotowane utwory liryczne i prozatorskie. Jury postanowiło nagrodzić Weronikę Podsiadło i przyznając jej III miejsce w kategorii klas IV-VI. Repertuar, który przygotowała Weronika to: „Jarmark cudów” Wisławy Szymborskiej i „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Gratulujemy sukcesu wszystkim bez względu na wyniki i trzymamy kciuki za Weronikę podczas kolejnego etapu konkursu!

          • Kraków w dobrym klimacie - akcja Pokochaj planetę!

          • 18 lutego w godzinach 13.00-13.30 przed naszą szkołą odbyła się zbiórka małych elektroodpadów, w której bardzo licznie i chętnie wzięli udział nasi uczniowie. W ten sposób włączyliśmy się w kampanię Kraków w dobrym klimacie. Akcję poparła nawet pogoda - dzieci przekazały przyniesione baterie, żarówki, płyty CD i telefony komórkowe, ciesząc się przedwiosennym słońcem. Wiosenną atmosferę wprowadziły do naszej szkoły również sadzonki kwiatów, które mali ekolodzy odebrali w zamian za oddane przedmioty.

          • Akademia Aktywnego Mieszkańca

          • Z myślą o mieszkańcach Krakowa, chcących aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, rusza druga edycja Akademii Aktywnego Mieszkańca. Projekt uwzględnia w swoim programie podstawową wiedzę konieczną do stawiania pierwszych kroków w aktywnym uczestniczeniu w budowaniu Krakowa poprzez narzędzia partycypacji, czyli współdecydowania i współzarządzania oraz poprzez budowanie silnych wspólnot mieszkańców. Więcej informacji na stronie: Krakow.pl

          • Roboty w świetlicy

          • Pierwsze koty za płoty! Wtorkowa grupa Odkrywców i czwartkowa grupa Bystrzaków zaprogramowały już pierwsze roboty. Radości i ekscytacji nie było końca, co widać na zdjęciach i filmach umieszczonych na szkolnym Facebook'u