W VIII edycji projektu NAUCZYCIEL Z PASJĄ – certyfikat Prezydenta Miasta Krakowa otrzymała Pani Katarzyna Ślęczkowska. Gratulujemy!
NAUCZYCIEL Z PASJĄ
Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe stworzone w strukturze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie oferuje zintegrowaną opiekę medyczną, terapeutyczną i psychologiczną oraz działania w obszarze wsparcia społecznego, profilaktyki i edukacji.
Centrum obejmie swoim działaniem młodych mieszkańców z dzielnic Dębniki, Łagiewniki – Borek Fałęcki i Swoszowice otaczając opieką ponad 1050 dzieci i młodych ludzi (od 7 do 21 roku życia) oraz udzielając wielokierunkowego wsparcia ich rodzicom i opiekunkom, a także nauczycielom, wychowawcom czy animatorom działań adresowanych do młodzieży. To pierwszy w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce ośrodków psychiatrycznych ukierunkowanych na pomoc i wsparcie pacjentów w wieku rozwojowym, działający w według tego pilotażowego modelu. Projekt finansowany jest ze środków z UNII EUROPEJSKIEJ oraz budżetu państwa.
Projekty zakwalifikowane do Szkolnego Budżetu Obywatelskiego
11 października 2021 roku upłynął termin składania projektów do SBO. Projekty, które otrzymały pozytywną ocenę i zostały przyjęte pod głosowanie uczniów to:
- Internet w świetlicy i sali konferencyjnej
- Monitor interaktywny 75 cali w świetlicy
- Monitor interaktywny 75 cali w sali 27
- Monitor interaktywny 75 cali w sali 3
- Kanapy na korytarze dla uczniów
- Piłki do ręcznej na salę gimnastyczną
- Huśtawka na plac zabaw
Głosowanie na wybrane projekty odbędzie się w środę 13 października i w piątek 15 października.
Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem papierowych kart. Głosujący wybiera trzy różne projekty, przy czym najwyżej oceniony przez ucznia projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej oceniony – 1 punkt. Każdy uczeń może głosować tylko raz.
Listę projektów odrzuconych wraz z uzasadnieniem publikujemy w ogłoszeniach dziennika Librus.
Mamy Radę Samorządu Uczniowskiego
8 października odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Najwięcej głosów otrzymali uczniowie klasy 8A Konrad, Patryk i Zuzanna.
2Prezentujemy skład Rady SU w roku szkolnym 2021/22:
przewodniczący - Konrad Gawin
zastępcy przewodniczącego - Patryk Ślusarczyk, Zuzanna Karkut
sekretarz - Natalia Golonka
radiowęzeł - Milena Słowik
koordynacja imprez - Michał Pielach
Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka
Zapraszamy na wystawę Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka, prezentującą prace młodych artystów z zakresu sztuki intermediów. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 8 października, o godz. 18.00 w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w Parku Decjusza. Towarzyszyć jej będzie muzyka na żywo w wykonaniu ixc999x.
Autorska Galeria Bronisława Chromego (Park Decjusza)
8 – 31 października 2021Kurator wystawy: Mateusz Świderski
Godziny otwarcia wystawy:
od wtorku do piątku – 15:00 – 18:00
sobota i niedziela – 11:00 – 18:00
Wstęp wolny
Debata przedwyborcza
Za kilka dni wybory do Rady Samorządu uczniowskiego. Dziś poznaliśmy programy naszych kandydatów: Zuzi, Konrada i Patryka z 8A, Mileny i Michała z 6 oraz Natalii z 5b. Jutro losowanie numerów na liście wyborczej.
Szkolny budżet obywatelski
Przypominamy, że nasza szkoła za film promujący SZKOLNY BUDŻET OBYWATELSKI otrzymała nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Pieniądze będą przeznaczone na realizację zadań zaproponowanych przez uczniów. Projekty należy składać osobiście w wersji papierowej w sekretariacie szkoły do poniedziałku 11 października 2021 roku. Formularze wniosku można pobrać od Samorządu uczniowskiego lub tutaj: zgloszenieSBO21.pdf. Na projekty zgłoszone w ramach szkolnego budżetu obywatelskiego uczniowie będą głosować w przyszłym tygodniu.
Budżet obywatelski
Drogą elektroniczną lub osobiście można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Głosowanie trwa do 10 października. budzet.krakow.pl/projekty2021/miasto, https://budzet.krakow.pl/projekty2021/dzielnica/10
Jesienny piknik
2 października uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się pikniku szkolnym zorganizowanym przez Radę Rodziców. Uczniowie chętnie brali udział w konkurencjach i zabawach, zdobywali punkty i otrzymywali nagrody. Dużą popularnościa cieszyły się stanowiska z ciastami i napojami. Dochód z pikniku został przekazany na zakup sztandaru szkoły.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tego wydarzenia łączącego całą społeczność szkolną w szczytnym celu!4
Lem. Widzę przyszłość
Stanisław Lem. To jedno z tych nazwisk, które wywołują jednoznaczne skojarzenia – roboty, futurologia, science fiction i… nieograniczona wyobraźnia. I właśnie w ten cybernetyczny świat, rodem z lemowskiej twórczości, staraliśmy się Wam przedstawić w naszych audycjach. Dzisiaj opowidaliśmy o tym, jak Lem widział przyszłość. Tablet i e-booki, smartfony, Google, a nawet Matrix zostały wymyślone przez autora "Solaris" już w połowie XX wieku.
Cytat na czwartek pochodzący z powieści Pokój na Ziemi - Nie ma dobrej odpowiedzi na źle postawione pytanieNa zdjęciu ekipa z Samorządu uczniowskiego, która przedstawiała Wam lemowskie audycje - Lena, Magda i Konrad z klasy 8A. Dziękujemy!
Cytat na środę...
Cytat na dziś pochodzi z listów Stanisława Lema do Sławomira Mrożka z lat 1956-78: Jedynym lekarzem może być na przyszłość albo nauka, albo nikt.
Trzecia audycja na temat Stanislawa Lema została poświęcona jego twórczości. Dowiedzieliśmy się, że Lem jest najbardziej popularnym polskim pisarzem na świecie. To nie nasi nobliści, ale właśnie Lem jest tłumaczony najczęściej.
Poniżej prezentujemy prace artystów, które zostały nagrodzne w konkursie na plakat odnoszący się do dzieł Lema podczas Festiwalu Miasto Słowa w Gdyni. Autorzy to: 1. Gabriela Palicka, 2. Sylwester Kluszczyński oraz 3. Michał Kołodziej.
Stypendium dla uzdolnionych uczniów
Rozpoczął się pierwszy nabór w Małopolskim Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji – nowym programie stypendialnym Województwa Małopolskiego dla najzdolniejszych małopolskich uczniów. Nabór potrwa do 15 października. O stypendia mogą się starać uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci. Więcej informacji tutaj.
Śladami Stanisława Lema
11 września w ramach Bomby Megabitowej nasi uczniowie wraz z rodzicami wybrali się na spacer literacki. Odwiedzili miejsca związane z życiem zawodowym Stanisława Lema (Uniwersytet Jagielloński, redakcję Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie) i osobistym (mieszkanie przy ul. Bonerowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnię książek). Spacer prowadził autor książek o Lemie - Wojciech Orliński.
Urodziny Lema - dzień drugi
Cytat na dziś pochodzi z z rozmowy Stanisława Beresia ze Stanisławem Lemem wydanej przez Wydawnictwo Literackie pod tytułem „Tako rzecze Lem”:
Technologia nie jest zaraźliwa, ale rozprzestrzenia się szybciej od epidemii
Dziś kolejne klasy miały dyLEMaty i poLEMiki z przedstawicielami Samorządu uczniowskiego, którzy przygotowali bardzo trudne zagadki i krzyżówki ;) Podczas audycji radiowej dowiedzieliśmy się, co to są cybernantki i cybernerzy w twórczści Lema - panie robotki i panowie roboty odpowiedzialni za dobre wychowanie, ogładę i zdolności rachowania najmłodszych robotów oddanych pod ich opiekę.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
Tymczasem w nowym skrzydle szkoły...
Dziś otrzymaliśmy zdjęcia, dzięki którym możemy uchylić rąbka tajemnicy i pokazać, gdzie będziemy się uczyć po oddaniu nowego skrzydła szkoły... Prawda, że pięknie?
1
Szach mat
Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie plenerowej szachownicy. Od teraz nasi uczniowie będą mogli rozwijać nowe pasje i umiejętności.
Zakończenie tygodnia lemowskiego
Na zakończenie tygodnia poświęconego Patronowi szkoły zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego filmu. Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema astronauta ESA Thomas Pesquet dokonał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej upamiętnienia polskiego twórcy i jego wpływu na świat kultury oraz nauki.
Napisany z tej okazji utwór "Return from the stars", nawiązujący do jednej z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema, został skomponowany przez Norberta Paleja, profesora kompozycji i kuratora Festiwalu Nowej Muzyki Uniwersytetu w Toronto. Kompozycję premierowo zaprezentowan0 podczas uroczystych obchodów urodzin Stanisława Lema w Krakowie.
Kosmiczne warsztaty L.E.M. BOT.
Podczas Festiwalu przyszłości Bomba Megabitowa uczniowie naszej szkoły wzieli udział udział w kosmicznych warsztatach L.E.M. BOT. 🤖
Samodzielnie programowali swoje własne chatboty „opowiadające” historie, a także poznali najważniejsze elementy, bohaterów, historie i zagadnienia obecne w bajkach Stanisława Lema.A tu można zobaczyć relację z Centralnego Domu Technologii:
https://www.facebook.com/CentralnyDomTechnologii/videos/273874697674074
Nasz Patron urodził się dokładnie 100 lat temu!
Stanisław Lem urodził się we Lwowie najprawdopodobniej 13 września 1921 jako jedyne dziecko Samuela Lehma, lwowskiego lekarza i Sabiny Woller. Do aktu urodzenia wpisano jednak datę 12 września, aby zgodnie z przesądem uniknąć pecha.
Z okazji urodzin Samorząd uczniowski przygotował cykl audycji radiowych poświęconych życiu i twórczości Patrona. Każdego dnia będzie prezentowany jeden cytat z Lema. Zapoznamy Was również z alfabetem tego wszechstronnego twórcy.
Cytat na poniedziałek: Człowiek tym staje się większy, im większe napotyka przeszkody
Stanisław Lem Obłok Magellana
Zebranie organizacyjne
Pierwsze w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami odbędzie się 14 września według następującego harmonogramu:
Klasy 4-8 godzina 17:30
4A - sala 2, 4B - sala 26, 4C - 4a, 5A - sala 3, 5B - sala komputerowa, 6A - sala konferencyjna obok świetlicy, 7A - sala 25, 7B - sala 4, 7C - sala 23, 8A - sala 27, 8B - sala 24
Klasy 1-3 godzina 19:00
1A - sala 2, 1B - sala 4, 1C - sala 3, 2A - sala 4a, 2B - sala 25, 2C - sala 27, 3A - sala 23, 3B - sala 24
Archiwum Aktualności