• Rowerowy maj!

          • Kampania "Rowerowy maj" zakończyła się wielkim sukcesem! Tak chętnie przyjeżdżaliście do szkoły na rowerach i hulajnogach, że... nasza szkoła zajęła 4 miejsce w kategorii szkół średniej wielkości! 

            A kto zwyciężył w naszej wewnątrzszkolnej rywalizacji?
            1 miejsce: klasa IVa 
            2 miejsce: klasa IIIc 
            3 miejsce: klasa IVb 

            Kordynatorem projektu w naszej szkole była pani Diana Jarosz. Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję, serdecznie dziękujemy!

          • Lekcja zoologii

          • Co jest milsze w dotyku: osioł czy wąż? Na to pytanie odpowiedzi szukali uczniowie klas 3b i 3c, którzy wykorzystali piękną czerwcową pogodę na praktyczną lekcję zoologii w parku "Animal Island" w Sierczy koło Wieliczki.

          • 50-lecie włączenia Opatkowic do Krakowa

          • W sobotę 3 czerwca odbył się piknik jubileuszowy zorganizowany przez Centrum Kultury Podgórza i Radę Dzielnicy X Swoszowice. Mieszkańcy Opatkowic świętowali 50-lecie włączenia tej miejscowości do Krakowa, choć - jak zażartował ze sceny prezydent Jacek Majchrowski - być może było to włączenie Krakowa do Opatkowic.

            Na uroczystości nie mogło zabraknąć naszych uczniów. Pod okiem pani Mai Pawlickiej-Goryl przygotowali występ artystyczny, dzięki któremu zachwycili publiczność, prezentując swoje talenty aktorskie i taneczne. Zgromadzeni widzowie mieli też okazję zobaczyć prace, które zwyciężyły w naszych szkolnych konkursach. Nagrody laureatom wręczył sam prezydent Jacek Majchrowski.

          • Dzień Dziecka 2023

          • W Dzień Dziecka w naszej szkole było wesoło, kolorowo i... bardzo smacznie! Uczniowie wzięli bowiem udział w konkursie na najlepsze ciasto, a liczba i różnorodność przyniesionych wypieków była imponująca.

            Na podium znaleźli się:
            W kategorii klas 4-6: 
            I miejsce: Bartosz Mars i Maksymilian Ścisło
            II miejsce: Anna Gros i Otylia Racławska
            III miejsce: Amelia Jarosz i Kamil Piekarski
            W kategorii klas 7-8:
            I miejsce: Ksawery Cimer i Mikołaj Andrzejewski
            II miejsce: Wiktoria Sroka i Julia Szczypta
            III miejsce: Wiktor Waśniowski i Maksymilian Cekała
            Każda z klas, ubrana w jednym, wylosowanym wcześniej kolorze, zaprezentowała się podczas szkolnego pokazu mody. Największe uznanie jury wzbudziła klasa 8b.
            Uczniowie mieli też okazję zmierzyć się w zawodach sportowych w formie przygotowanego przez ósmoklasistów toru przeszkód. Nie było łatwo, a najlepszy czas w tej konkurencji uzyskały drużyny z klas: 4b, 6b i 8b.
            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego dnia! Nowa galeria Dzień Dziecka 2023 została dodana do albumu fotograficznego

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie - tego z całą pewnością nie można powiedzieć o naszych uczniach! Klasy 4a i 5a odbyły ostatnio bardzo pouczający spacer po krakowskim Starym Mieście. Na trasie wycieczki znalazły się między innymi: Barbakan, Bazylika Mariacka i Collegium Maius. Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać historię naszego miasta, ale i zobaczyć światowej sławy dzieła sztuki, takie jak ołtarz Wita Stwosza czy polichromie i witraże kościoła Franciszkanów.

          • Złote Pióro

          • Niektórym tworzenie cudownych tekstów literackich przychodzi łatwo - słowa magicznie układają się w ciekawe historie... W parze z tym darem musi iść jednak także systematyczna praca. Zuzanna Seremak z klasy 4a może pochwalić się ogromnym talentem literackim. Zuzanna została laureatką XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna! Już 16 czerwca odbierze nagrodę i będzie dumnie reprezentowała naszą szkołę w Jaworznie. 
            Serdecznie gratulujemy, podziwiamy zapał i miłość do słowa pisanego. Życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów!

          • Sukcesy w zawodach pływackich

          • Uczennica klasy 3b, Liliana Karwel, zajęła pierwsze miejsce w zawodach pływackich organizowanych przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy.
            Jagoda Krawczyk z klasy 4a zajęła III miejsce w konkurencji 25 metrów stylem grzbietowym w zawodach szkółek pływackich.
            🏊‍♀️ Serdecznie gratulujemy naszym pływaczkom!

          • #OGARNIAMY ŻYCIE... BIEGIEM

          • 26 maja na krakowskich Błoniach spotkali się uczestnicy projektu #OGARNIAM ŻYCIE, aby ogarniać życie... biegiem. Naszą szkołę reprezentowali: Edyta, Julia, Milena, Angela, Amelia, Michał, Oliwier, Ksawery, Mikołaj i Mateusz z klasy 7a, która jest ambasadorem projektu. Uczestnicy zmierzyli się z dystansem 1500 metrów. Aktywność fizyczna w ten piękny majowy dzień dała młodzieży sporo satysfakcji 🏃‍♀️🏃‍♂️ 
            Dziękujemy reprezentantom za zaangażowanie, a reszcie klasy za kibicowanie!

            Nowa galeria #OGARNIAM ŻYCIE BIEGIEM została dodana do albumu fotograficznego

          • Adam Syrek powołany do kadry wojewódzkiej!

          • Sukces piłkarza ręcznego Adama Syrka! Uczeń klasy 8a znalazł się w wąskim gronie zawodników powołanych do kadry wojewódzkiej! Adam Syrek pokochał piłkę ręczną 4 lata temu, a wszystko dzięki naszemu nauczycielowi wychowania fizycznego, panu Leszkowi Kępie. Adaś zdążył wziąć udział w kilku naszych szkolnych treningach, zanim łowcy talentów zwerbowali go do UKS Skawina, w którym trenuje do dzisiaj (choć mamy sprawdzone informacje, jakoby wkrótce miał występować w barwach Krakowiaka).

            Diś, po latach wytrwałego udziału w treningach i meczach, Adam ma nadzieję trafić do szesnastki szczypiornistów grających w reprezentacji. Czy całą przyszłość wiąże z tym sportem? „Nie chcę stawiać wszystkiego na jedną kartę”- odpowiada tajemniczo.
            Na razie sport nie pozwala mu się nudzić i zapewnia mu sposób na rozładowanie nadmiaru energii. Jedno jest pewne: zawsze może liczyć na wiernych kibiców – całą społeczność naszej szkoły! A kto wie, może za kilka lat będzie honorowym gościem naszych Spotkań z Mistrzem Sportu?

          • Sukces pisarski Filipa Romanowskiego

          • Czy da się połączyć zainteresowanie sportem z pasją pisarską? Pewnie! Udało się to Filipowi Romanowskiemu z 4a, który został laureatem XXXIII Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się już 12 czerwca w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Co więcej, Filip pomimo młodego wieku może pochwalić się pierwszą publikacją, ponieważ jego opowiadanie zostanie wydane w książce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów zarówno sportowych, jak i pisarskich!

          • Klasy 4a i 5a w Muzeum Inżynierii

          • Byliście kiedyś w Muzeum Inżynierii przy ul. św. Wawrzyńca? Zajezdnia, w której mieści się siedziba tej instytucji, przeszła ostatnio modernizację. Nową wystawę mieli okazję odwiedzić nasi uczniowie!
            Klasy 4a i 5a odbyły niezwykłą podróż w czasie: od pierwszych koncepcji miast, przez rewolucje przemysłowe, po czasy współczesne.

            Rozwój myśli inżynieryjnej uczniom przybliżyły nie tylko niezwykłe zabytki techniki, ale i stanowiska, na których można wykonywać różnego rodzaju doświadczenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wesołej, a przede wszystkim pouczającej wyprawy.

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Nasi ósmoklasiści zwarci i gotowi! W ostatnim czasie z zaangażowaniem powtarzali materiał przed pierwszym z egzaminów, który napiszą już 23 maja. Uporządkowali swoją wiedzę, tworząc projekty i wykazując się znajomością wszystkich lektur. Pamiętajcie, żeby w tym tygodniu trzymać za nich kciuki!

          • Krzysztof Wełna laureatem konkursu historycznego

          • 17 maja 2023 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu tematycznego „Polscy żołnierze w walce o wyzwolenie Włoch, Francji, Belgii i Holandii podczas II wojny światowej”. Trzecie miejsce oraz tytuł laureata tego konkursu zdobył uczeń naszej szkoły, Krzysztof Wełna z klasy 8b.

            W uroczystej gali uczestniczyli: Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświatydr Michał Wenklar – zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, Wojciech Piech  – sekretarz Województwa Małopolskiego i prof. Tomasz Gąsowski z Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, który wygłosił okolicznościowy wykład.

            Krzysztofowi oraz jego opiekunowi naukowemu, pani Iwonie Gizickiej-Jarek, serdecznie gratulujemy!

          • SU-w-ak: Dziecinnie proste

          • Nasza szkoła uczestniczy w Programie Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak („Samorząd Uczniowski w Akcji”), finansowanym ze środków Gminy Miejskiej Kraków, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
            „Dziecinnie proste” to nazwa naszego projektu skierowanego do dzieci przebywających w świetlicy szkolnej, który został pozytywnie oceniony przez komisję konkursową. W kwietniu zrealizowaliśmy cykl zajęć z fizyki, które przygotowały uczennice 8a: Iga Karwel, Julia Hubert, Ola Miłowska i Łucja Widlińska. Ich celem było rozbudzenie zainteresowania nauką wśród najmłodszych, integracja dzieci z różnych klas oraz zaktywizowanie samorządu uczniowskiego.

            Maluchy zostały podzielone na małe grupy, które po lekcjach poznawały tajniki praw fizyki i samodzielnie konstruowały pomoce naukowe. Największą radość sprawiały młodym uczniom eksperymenty.  Dzieci bardzo angażowały się w wykonywanie doświadczeń i były zaciekawione powierzonymi im zadaniami. Zajęcia dały uczniom nie tylko możliwość ciekawego spędzania czasu, ale też poszerzenia wiedzy o otaczającym świecie. To była nauka przez zabawę!

            Filmik promocyjny projektu wykonał Alan Wydrych z 8a :)

            Nowa galeria SU-w-ak: Dziecinnie proste została dodana do albumu fotograficznego

          • 4b w Grotesce

          • Kto wygląda już wakacji? Klasa 4b podczas lekcji polskiego jest już myślami nad morzem. Tam właśnie rozgrywa się akcja książki "Kapelusz za sto tysięcy" Adama Bahdaja. Wstępem do omawiania tej lektury była wizyta w krakowskim teatrze Groteska. Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy bohaterów, którzy w niepowtarzalnej aurze humoru i pięknej oprawie muzycznej rozwiązali skomplikowaną zagadkę kryminalną.

          • Rowerowy Maj

          • I zaczęło się! Od 4 do 31 maja 2023 bierzemy udział w kampanii Rowerowy Maj. Kto przyjedzie do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce otrzymuje naklejkę a klasa/grupa oraz szkoła otrzymuje punkt. Szkoły i przedszkola, w swoich kategoriach, rywalizują o tytuł najbardziej rowerowej placówki. Rywalizacja odbywa się na poziomie indywidualnym, klasowym i międzyszkolnym. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

          • XI Międzyszkolne Zawody Piłki Koszykowej dziewcząt i chłopców szkół podstawowych Dzielnicy X

          • 28 marca w SP nr 14 rozegrano turnieje piłki koszykowej dziewcząt w dwóch grupach: młodszej (klasy 4-6) oraz starszej (klasy 7-8). Nasze zawodniczki walczyły zawzięcie, nie odpuszczając rywalkom. Rozgrywki prowadzono systemem „każdy z każdym”. Zarówno grupa młodsza, jak i starsza znalazły się na podium: zajęły III miejsce! Kolejnego dnia, 29 marca, przeprowadzono rozgrywki piłki koszykowej w grupach chłopców.

            Nasza szkoła ponownie wystawiła drużyny w obu grupach. Zawodnicy klas 7- 8 rywalizowali zaciekle i zajęli wysokie II miejsce. Młodsza grupa chłopców, mimo uporu, zawziętości i bardzo dobrych umiejętności technicznych, zajęła V miejsce.

            Wszystkim gratulujemy wspaniałej postawy sportowej! Miło było oglądać mecze w Waszym wykonaniu.

          • Lekcja muzealna na Wawelu

          • Czasem warto wyjść ze szkolnych ławek! Klasy 3b i 3c wzięły udział w niezwykłej lekcji historii w prawdziwej siedzibie dawnych królów Polski. Lekcja muzealna na Wawelu bardzo się uczniom spodobała, a niektórzy wykazali się nie tylko wiedzą, ale i odwagą, schodząc do jamy, w której mogli stanąć oko w oko ze słynnym smokiemCzasem warto wyjść ze szkolnych ławek! Klasy 3b i 3c wzięły udział w niezwykłej lekcji historii w prawdziwej siedzibie dawnych królów Polski. Lekcja muzealna na Wawelu bardzo się uczniom spodobała, a niektórzy wykazali się nie tylko wiedzą, ale i odwagą, schodząc do jamy, w której mogli stanąć oko w oko ze słynnym smokiem.

          • Laboratoria Przyszłości 2022/23

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
            Nowa galeria Laboratoria Przyszłości 2022/23 została dodana do albumu fotograficznego

          • Festiwal Zawodów

          • 26 kwietnia 2023 Festiwal Zawodów gościł uczniów klas 8 naszej szkoły. Uczniowie mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych i zobaczyć, jak pracują: kucharz, leśnik, weterynarz, ratownik medyczny, policjant, strażak... A to tylko niewielka część tego, co zobaczyli uczniowie klas ósmych!26 kwietnia 2023 Festiwal Zawodów gościł uczniów klas 8 naszej szkoły.Uczniowie mogli zapoznać się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych i zobaczyć, jak pracują: kucharz, leśnik, weterynarz, ratownik medyczny, policjant, strażak... A to tylko niewielka część tego, co zobaczyli uczniowie klas ósmych!