• Wycieczka do Kopalni Guido

          • ​​​​​​​Do czego światu potrzebny jest węgiel? Jakie są jego właściwości? Kim była królowa Luiza? Jakie gazy można spotkać pod ziemią? Ile ton węgla da się przetransportować w tysiącu stu wagonikach? Co na grubie znaczy "szola"? Kto jest patronką górników?​​​​​​

            Jeśli chcecie zmieścić wszystkie przedmioty w planie jednego dnia, musicie udać się do zabytkowej kopalni Guido! W czwartek 19 października udało się to klasom 6c, 7b i 8a. Uczniowie nie dość, że znaleźli odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, zaliczyli również lekcję gimnastyki (korzystając z kopalnianych drabin i przeciskając się przez metrowej wysokości podziemne chodniki) oraz doradztwa zawodowego (niektórzy zadeklarowali już chęć pracy w kopalni).

            Nowa galeria Wycieczka do Kopalni Guido została dodana do albumu fotograficznego

          • Pokaz judo

          • Czy wiecie, że judo to nie tylko technika samoobrony i trening siły fizycznej, ale też wewnętrznej siły moralnej? Tajniki tej japońskiej sztuki walki przybliżyli nam mistrzowie tej dyscypliny, którzy odwiedzili naszą szkołę w piątek. Uczniowie mieli niezwykłą okazję nie tylko podziwiać ich w akcji, ale też samodzielnie wypróbować na instruktorach podstawowe chwyty.

          • Odblaskowa szkoła 2023

          • Jak co roku, kiedy wieczory robią się coraz dłuższe, bierzemy udział w akcji "Odblaskowa szkoła". Uczniowie klas 1-3 nie tylko dowiedzą się, jak dbać o bezpieczeństwo, ale mogą spodziewać się też takich atrakcji jak pokaz odblaskowej mody i konkurs na odblaskowy plakat

          • Bezpieczny Kraków - nagrody dla naszych uczniów

          • Pamiętacie Turniej „Navigator Bezpieczeństwa” realizowany w ramach Programu „Bezpieczny Kraków”? W rozgrywkach brały udział placówki z całego Krakowa, a nasza szkoła zajęła III miejsce. 18 października odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Zobaczcie, jak swój sukces świętowali siódmoklasiści: Krystian Ramus, Aleksandra Żbikowska, Szymon Nazim, Kamil Piekarski i Michalina Szczepaniak. Gratulujemy! 

          • Plebiscyt Edukacyjny

          • Nasza szkoła już po raz trzeci została nominowana do nagrody „Szkoła Roku” w największym w Polsce Plebiscycie Edukacyjnym prowadzonym przez „Gazetę Krakowską” i „Dziennik Polski”. Placówka najbardziej przyjazna uczniom i rodzicom jest wybierana w każdym mieście i powiecie, potem województwie, a szkoły z największą liczbą głosów zostaną nagrodzone podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Z wielką radością przyjęliśmy też trzy kolejne nominacje, którymi zaszczycone zostały: nasza Pani Dyrektor Bożena Malada oraz dwie nauczycielki: pani Katarzyna Gontarz i pani Paulina Grabiec-Stawowiak, która w ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce w Krakowie, a drugie w Małopolsce.
            Dziękujemy za Waszą życzliwość i oczywiście zachęcamy do udziału w głosowaniu, które rozpocznie się już 24 października!

          • Nauczyciel Roku 2023

          • Jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej poznaliśmy też wyniki konkursu na Nauczyciela Roku. Oddano aż 674 głosy (z czego 666 ważnych). Na drugim i trzecim miejscu znalazły się nasze niezrównane nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: pani Diana Jarosz i pani Katarzyna Ślęczkowska, a zdobytego rok temu tytułu nie oddał pan Leszek Kępa, uwielbiany wuefista, wychowawca szczęśliwej klasy 6c i trener wybitnej drużyny piłkarzy ręcznych! 

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele ze wzruszeniem przyjmowali Wasze życzenia i podziękowania. Podczas uroczystego apelu Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom i pracownikom obsługi. W ciepłych słowach podziękowała wszystkim za cierpliwość i czas poświęcony na rzecz naszej szkolnej społeczności.

            Nieco rozrywki zapewnił występ przygotowany przez uczniów klasy 5b oraz szkolnego chóru pod kierunkiem pań: Martyny Makowskiej-Kozieł i Magdaleny Stanisz. Zarówno część słowna, jak i muzyczna spotkały się z wielkim uznaniem publiczności.

          • Nauczycielka z pasją!

          • Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy nie tylko w szkole! W Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów "Krakowski Nauczyciel z Pasją". Naszą szkołę reprezentowała pani Maja Pawlicka-Goryl, która otrzymała to wyróżnienie z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Gratulujemy!

          • Tymczasem w górach...

          • Wiecie, że w górach pada już śnieg? W ubiegłym tygodniu klasy 5a i 6a odcisnęły stopy w białym puchu, kontrastującym z zielenią pamiętającej jeszcze ciepły wrzesień roślinności. Uczniowie przemierzyli jeden z najpopularniejszych tatrzańskich szlaków turystycznych - Dolinę Kościeliską. Dotarli nad Smreczyński Staw, odwiedzili Jaskinię Mroźną, a przede wszystkim odkryli starą prawdę - Tatry są piękne o każdej porze roku!

          • CodeWeek

          • Jak co roku nasza szkoła bierze udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Nasza drużyna postanowiła wziąć udział w wyzwaniu CodeWeek - konkursie, w którym nagrodą są atrakcyjne gadżety, takie jak długopisy 3d. Polubcie post naszej szkoły na stronie https://m.facebook.com/story.php/?id=100091432549942&story_fbid=234994206224996 i zwiększcie szanse naszych uczniów na wygraną!

            CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa, która ma na celu rozwijanie kompetencji cyfrowych. Oczywiście, nasi programujący i kodujący uczniowie nie mogli tego przegapić! W jesiennej dawce kodowania towarzyszy im nie tylko pani Kasia, ale też roboty: stworzona przez firmę EDUKO Zosia oraz dobrze znany Wam z ubiegłych lat Photon.

          • Gramy w ręczną!

          • Nasi najmłodsi sportowcy wzięli udział w turnieju zorganizowanym w ramach programu "Gramy w Ręczną" dla klas 1-3 w Bochni. Bilans: dwie wygrane oraz dwie porażki, masa pozytywnych emocji, a przede wszystkim cenne doświadczenia. Kolejny turniej odbędzie się w Szaflarach w mikołajki. Już nie możemy się doczekać!

          • Dawno, dawno temu...

          • Dawno, dawno temu, w głębi Wawelskiego Wzgórza żył... no właśnie, wszyscy wiedzą, kto! Ale czy wiecie o wawelskiej głowie, która ponoć przemówiła do króla Zygmunta Augusta? Ziarna historycznej prawdy ukryte w wawelskich legendach odkrywali podczas niezwykłej lekcji muzealnej uczniowie klas 1b i 1c

          • Nawigatorzy bezpieczeństwa

          • Kolejny sukces uczniów naszej szkoły! Tym razem siódmoklasiści: Krystian Ramus, Aleksandra Żbikowska, Szymon Nazim, Kamil Piekarski i Michalina Szczepaniak wykazali się ogromną wiedzą i aktywną postawą w Turnieju „Navigator Bezpieczeństwa” realizowanym w ramach Programu „Bezpieczny Kraków”.
            W rozgrywkach brały udział placówki z całego Krakowa, a nasza szkoła zajęła III miejsce, wyprzedzając nawet licea! 

            Uczniowie, którym towarzyszyła ucząca edukacji dla bezpieczeństwa pani Hanna Chwała, zyskali nowe doświadczenia, wiedzę i wspaniałe wspomnienia, a także mieli okazję sprawdzić się w terenie i poznać uroki Nowej Huty.
            Nasza drużyna została zaproszona na Galę wręczenia nagród 18 października, a ponadto będzie mieć możliwość uczestniczenia w Dniu Otwartym Szkoły Policji w Katowicach.
             

          • Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Ogólnopolski Test Dysleksji jest bezpłatnym wydarzeniem, adresowanym do uczniów szkół podstawowych i średnich. Ma na celu pomóc dzieciom i młodzieży w zidentyfikowaniu trudności w nauce na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Akcja jest organizowana z inicjatywy serwisu edukacyjnego Zday.pl, pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz fundacji Kopalnia Pomysłów. Test odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
            Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

          • Nic dwa razy...

          • Nie licząc szkół, gdzie się musi... Ale na szczęście niektórym się też chce! Aż 40 uczniów naszej szkoły z zapałem nauczyło się wybranego wiersza Wisławy Szymborskiej. Szkolny Konkurs Recytatorski w 100 rocznicę urodzin poetki zakończył się wielkim sukcesem - jury przyznało aż pięć nagród!

            Wśród osób, które najlepiej poradziły sobie z interpretacją niełatwych przecież utworów znalazły się: Jakub Pielach z 6c, Angela Śnieżek z 8a, Michalina Szczepaniak z 7a, Bartosz Mars z 5b i Anna Gros z 6a. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • Mamy Radę Samorządu Uczniowskiego

          • I wreszcie jest! Po latach męskiej dominacji przewodniczącą Rady Samorządu Szkolnego została ona - Milena Słowik z klasy 8a. Jej zastępczynią wybrano Lenę Warachim, a stanowiska sekretarzy przypadły Jakubowi Pielachowi i Alicji Urban. Nowym przedstawicielom Samorządu życzymy powodzenia!

          • Dzień wyborów

          • 29 września 2023 roku odbyło się głosowanie na kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema. W głosowaniu wzięło udział 320 uczniów klas 2-8, oddano 319 ważnych głosów. Link do filmu pani Katarzyny Ślęczkowskiej

            Komisja wyborcza w składzie Martyna Błachut, Amelia Idęć, Lena Krzysztof, Bartosz Mars, Roksana Karch, Aurelia Rudnicka-Włodek przeliczyła głosy. Wyniki w poniedziałek!

          • Podróże kształcą!

          • Podróże kształcą! Są świetną okazją, żeby zdobywać wiedzę i rozwijać ciekawość świata. A gdyby tak uczniowie mogli w ciągu jednego dnia odwiedzić tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach? Ta sztuka udała się klasie 3a, która w tym tygodniu odwiedziła Park Edukacji Globalnej Wioski Świata w Krakowie.

            Dzieci miały okazję obejrzeć oryginalne stroje oraz przedmioty codziennego użytku używane przez mieszkańców całego świata. Po zwiedzeniu osad, uczniowie wzięli udział w warsztatach: Dzień z życia w Afryce.

          • Szkolny Budżet Obywatelski - wyniki

          • 27 września 2023 roku odbyło się głosowanie na projekty zgłoszone do Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Wzięło w nim udział 425 uczniów klas 1-8.

            Ilość punktów oddanych na poszczególne projekty:

            1.           Kolorowe pufy do siedzenia na korytarzach – 637 ( miejsce 1)

            2.           Klimatyzacja w sali 23 – 206 (miejsce 7)

            3.           Klimatyzacja w sali 24 – 248 (miejsce 6)

            4.           Klimatyzacja w sali 25 – 257 (miejsce 5)

            5.           Roboty „Zosia Mała Nauczycielka” – 377 (miejsce 3)

            6.           Stroje sportowe dla reprezentacji szkolnej – 475 (miejsce 2)

            7.           Rakietki do badmintona – 281 (miejsce 4)

            Za wybrane do realizacji, uznaje się projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na Szkolny Budżet Obywatelski.

          • Debata przedwyborcza

          • Wyobrażacie sobie pozytywną i życzliwą kampanię wyborczą? Powinniście poznać kandydatki i kandydatów na przewodniczącego naszego szkolnego samorządu! Dzisiejsza debata była kulturalna i merytoryczna, a pytania od publiczności - przemyślane i konkretne. Mamy nadzieję, że ta lekcja zaowocuje w przyszłości. A tymczasem niecierpliwie czekamy na wynik jutrzejszych wyborów!