• 23 listopada 2022

Rocznica nadania imienia szkole, filmy o Patronie:

06 października 2021

Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka

WYSTAWA

Zapraszamy na wystawę Konstelacja LEM: technologia – krytyka – sztuka, prezentującą prace młodych artystów z zakresu sztuki intermediów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 października (piątek) o godz. 18:00 w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego (Park Decjusza). Towarzyszyć jej będzie muzyka na żywo w wykonaniu ixc999x.

„Bo wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem, a dzisiejsza skrajność jutrzejszą normą” – hasło Roku Lema, zaczerpnięte z powieści Katar, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przyspieszającego rozwoju technologii, która w coraz większym stopniu naznacza ludzki stosunek do świata. Stanisław Lem w swojej twórczości przewidywał technologiczną przyszłość – roboty, maszyny, urządzenia i techniki informacyjne, które w jego książkach były jedynie wytworami naukowej fantastyki, dzisiaj są normą i współtworzą naszą codzienność.

Wystawa jest komentarzem do rzeczywistości naznaczonej przez technologię. Przyświeca jej przekonanie, że sztuka intermedialna, której „naturalnym środowiskiem” jest przestrzeń technicznych zdobyczy, pokazuje tkwiące w technologii piękno, ale jednocześnie pełni rolę krytyczną, wskazując na jej zagrożenia. Dorobek Stanisława Lema jest dla tworzących tę wystawę artystów nieocenionym źródłem inspiracji i podpowiedzi.

Autorska Galeria Bronisława Chromego (Park Decjusza)
          8 – 31 października 2021

Kurator wystawy: Mateusz Świderski

Godziny otwarcia wystawy:
          od wtorku do piątku – 15:00 – 18:00
          sobota i niedziela – 11:00 – 18:00

SEMINARIA LEMOWSKIE

W najbliższą sobotę, 9 października, zapraszamy na dwa seminaria lemowskie towarzyszące wystawie „Konstelacja LEM: technologia - krytyka - sztuka".

Silikonowo-krzemowy archetyp człowieka:

Godz. 11.00-13.00, Willa Decjusza)
          Prowadzenie: Sidey Myoo // Academia Electronica, mgr. Anna Kołbasa // UJ

Podczas spotkania Sidey Myoo zaprezentuje poglądy filozoficzne związane ze współczesnym dążeniem do stworzenia archetypu człowieka, tak w znaczeniu doskonałej cielesności jak i inteligencji, co wiąże się z powstawaniem współczesnych antropomorficznych, inteligentnych robotów. Następnie mgr Anna Kołbasa, zaprezentuje robota Nao, ze szczególnym uwzględnieniem projektów jego twarzy wykonanych przez prelegentkę.

Wystąpienie odbędzie się równocześnie w Academia Electronica w Second Life.

Digitalna kreatywność – nieludzka sztuka. (sobota, 9.10.,

Godz. 13.00-15.00
          Prowadzenie: Sidey Myoo // Academia Electronica, dr Jacek Złoczowski // UP w Krakowie

Prelekcję rozpocznie Sidey Myoo przywołując przykłady twórczych programów i robotów oraz stawiając pytanie o granice twórczości, czy jest ona własnością człowieka, czy raczej właściwością, której można doszukiwać się również w inteligentnych algorytmach. Następnie połączymy się z dr Jackiem Złoczowskim, który zaprezentuje problem autorstwa dzieła sztuki stworzonego przez SI, wskazując m. in. na autonomiczne i ukryte operacje sieci neuronowych zachodzące poza kontrolą człowieka, znaczenie procesu uczenia się i generowania lub potraktowanie SI jako prototwórcę lub medium do przetwarzania danych, w tym treści artystycznych.

Oba seminaria odbędą się równocześnie w Willi Decjusza i Academia Electronica w Second life.

Udział w seminariach jest bezpłatny

Zapisy: pawel.lyzwinski@willadecjusza.pl

10-14 września 2021

Święto kultury, technologii i nauki na 100. urodziny Stanisława Lema.

Kulminację obchodów trwającego Roku Lema wyznaczy wydarzenie, które odda intelektualny geniusz tego pisarza oraz ogromną rozpiętość jego zainteresowań. Festiwal Bomba Megabitowa, pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki, odbędzie się w mieście, w którym pisarz spędził większość życia i w którym powstała większość jego książek. Zapraszamy w dniach od 10 do 14 września 2021 roku do Centrum Kongresowego ICE Kraków, Pałacu Potockich, teatrów, kin, galerii i wielu innych miejsc. Organizatorami Festiwalu są Miasto Kraków, KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

26 maja 2021

26 maja 2021 roku otrzymaliśmy radosną wiadomość, że wniosek o nadanie naszej szkole imienia Stanisława Lema uzyskał pozytywną opinię Komisji Edukacji i Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o nadanie Szkole Podstawowej nr 134 w Krakowie imienia Stanisława Lema.
          Oficjalne uroczystości nadania imienia szkole i odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowaliśmy na 23 listopada 2021 roku, dokładnie w 70. rocznicę wydania pierwszej książki Stanisława Lema „Astronauci”. Informacje na ten temat zamieścił Portal Edukacyjny oraz Telewizja Kraków.