15 kwietnia obchodziliśmy wyjątkowe święto poświęcone tym, którzy nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny – Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Pan Jakub Leszczyński, nasz nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca świetlicy, a zarazem żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, przyszedł tego dnia do szkoły w mundurze. Podzielił się z uczniami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat właściwego zachowania się w sytuacji klęski żywiołowej oraz przypomniał zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
Międzynarodowy Dzień Kombatanta
Za 1,5% Państwa podatku mamy nowy monitor!
Jak zdążyliście zauważyć, nasi uczniowie kręcą filmy! Ich prezentacja na forum szkoły nie byłaby możliwa, gdyby nie najnowszy sprzęt zakupiony na potrzeby szkoły: monitor interaktywny 86 cali 4K Samsung z wbudowanym systemem Android, który pozwala na szybki dostęp do aplikacji i narzędzi bez potrzeby podłączania dodatkowych urządzeń.
Dodatkowo zakupiono mobilny statyw elektryczny, z silnikiem sterowanym za pomocą pilota. Cena zestawu wyniosła 12 399 zł. A wszystko to dzięki Wam, którzy podarowaliście naszej szkole 1,5% podatku! Bardzo dziękujemy
Psie troski - konkurs edukacyjny
„Ulubionym przysmakiem psa są potrawy wegetariańskie.” „Psy mają trzy powieki.” Prawda czy fałsz?
Między innymi takie fiszki wymyślili uczniowie klasy 3b, która podjęła wyzwanie stworzenia koncepcji gry edukacyjnej w ramach 2 edycji ogólnopolskiego konkursu Psie troski.Dzieci zilustrowały też samodzielnie wybrane rasy psów i opisały ich cechy charakterystyczne, a także przygotowały obrazki rozmaitych psich akcesoriów, które w trakcie gry zdobywają gracze, przeskakując kolejne pola i rozwiązując zagadki. Pierwsza próba zakończyła się sukcesem! Gra okazała się radosną zabawą kształtującą właściwe postawy opiekunów zwierząt oraz dostarczającą wiedzy o naszych pupilach!
WIELKANOC
Dzień Profilaktyki
Czy wiemy, co dzieci mają w swoich smartfonach? Takie pytanie postawił 16 kwietnia ze sceny przedstawiciel policji, który gotów był się założyć, że każdy z uczniów ma w telefonie coś, czego nie chciałby pokazać swoim rodzicom.
17Wielkim sukcesem okazał się nasz pierwszy szkolny Dzień Profilaktyki! Uczniowie z przejęciem śledzili losy Nadii - bohaterki filmu "Słowa" w reżyserii Amelii Jarosz z klasy 8a, przygotowanego przez szkolne koło psychologiczne pod kierunkiem pani Dominiki Gall. Twórcy dzieła wykazali się nie tylko talentem aktorskim (w głównej roli świetna Hanna Piskorz z klasy 6b), wrażliwością i kreatywnością, ale także umiejętnościami technicznymi - za kamerą stanął obok Amelii jej kolega z klasy, Kamil Piekarski. Projekcji filmu towarzyszyły występy muzyczne utalentowanych uczniów i nauczycieli oraz panel dyskusyjny, w którym oprócz naszej pani psycholog wzięli udział: pan pedagog specjalny z SP 27 Wojciech Łaszczewski oraz młodszy aspirant Piotr Hryńczuk z Komisariatu Policji nr 6. Wyjaśnili, na czym polega bullying i hejt, przedstawili konsekwencje, jakie grożą młodocianym sprawcom oraz podpowiedzieli, jak powinni zachować się świadkowie oraz ofiary przemocy.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele wielu instytucji: współpracującej z nami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3, Komisariatu Policji nr 6, Szkoły Podstawowej nr 27, Rady Dzielnicy X oraz naszej Rady Rodziców.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Dnia Profilaktyki, a zwłaszcza pani Dominice Gall, pani Hannie Chwale, panu Piotrowi Kolasińskiemu oraz uczniom, którzy pracowali nad filmem i utworami muzycznymi. Ich nagranie było możliwie dzięki naszej nieocenionej Radzie Rodziców, która sfinansowała wizytę w prawdziwym studiu! Dziękujemy również panu Leszkowi Kępie oraz ósmoklasistom, którzy przygotowali profesjonalną scenę wraz z całym osprzętem. Dzięki Wam ten dzień był naprawdę wyjątkowy!
Nowa galeria Dzień Profilaktyki została dodana do albumu fotograficznego
Piłka ręczna chłopców
Po sportowych sukcesach dziewcząt nadeszła pora na chłopców! Reprezentacja piłkarzy ręcznych klas 4-6 również zwyciężyła w pięknym stylu i zdobyła Puchar Dyrektora Szkoły.
14Oto dzielnicowe podium:
- SP 134
- SP 43
- SP Rajska
Najlepszym zawodnikiem został Henryk Hełmecki, zdobywca 24 bramek. Wszystkim młodym szczypiornistom serdecznie gratulujemy!
Konkurs mitologiczny
Czy mieszkam na Olimpie? Czy moje imię zaczyna się na "a"? Tak kombinowali uczniowie klas piątych, którzy za pomocą pięciu pytań musieli odgadnąć, ktory grecki bóg przypadł im w udziale. Uczestnicy konkursu mitologicznego zmierzyli się w kilku konkurencjach, a po podliczeniu punktów okazało się, że różnice między poszczególnymi klasami były wręcz ułamkowe! Zwyciężyła klasa 5a. Gratulujemy!
8
Sukces w konkursie Instalogik
Z ogromną radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły – Iza z 5b oraz Kuba z 7c – zostali laureatami 2 miejsca w ogólnopolskim konkursie Instalogik! To wyjątkowe wyzwanie dla młodych umysłów, łączące zadania logiczno-matematyczne oraz programistyczne. W pierwszym etapie uczestnicy mierzyli się z zagadkami logicznymi, a w kolejnych musieli również wykazać się umiejętnością programowania w języku wizualnym Assembly.
Co szczególnie warte podkreślenia, Iza i Kuba samodzielnie opanowali ten język programowania, co świadczy o ich ogromnym zaangażowaniu, ciekawości i chęci zdobywania wiedzy.
Gratulujemy im serdecznie tego imponującego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów!
Piłka ręczna dziewcząt
To był tydzień z piłką ręczną dziewcząt. W poniedziałek jako pierwsze zaprezentowały się klasy 4-6. Nasze zawodniczki obydwa mecze wygrały bardzo wysoko i zasłużenie zdobyły 1 miejsce. Na pochwałę zasługuje w szczególności Jagoda Krawczyk, ktora odebrała nagrodę dla najlepiej rzucającej: 23 bramki w całym turnieju!
13Tego dnia w rozgrywkach wzięła udział również młodsza reprezentacja, którą tworzą dziewczyny z klas 5. One również wygrały obydwa spotkania, czym dały jasny sygnał, że w przyszłorocznych mistrzostwach Krakowa będą walczyć o podtrzymanie dobrej passy medalowej.
W środę swoje umiejętności zaprezentowały dziewczyny z klas 7-8. Tak samo jak ich młodsze koleżanki, nie miały sobie równych i pewnie wygrały wszystkie spotkania. W umiejętnościach naszych zawodniczek widać ogromne postępy, a ich gra naprawdę cieszy okoNajskuteczniejszą zawodniczką była Hanna Krzyżak, również autorka 23 bramek.
Współorganizatorem Turnieju o Puchar Dyrektora SP 134 jest nasza Rada Rodziców, która ufundowała Puchary, medale, statuetki i dyplomy.
Wiosna w kapeluszu
Chociaż za oknem kwiecień wciąż przeplata, u nas w szkole atmosfera prawdziwie wiosenna! A to za sprawą przepięknych kapeluszy Pani Wiosny, które stworzyli nasi najmłodsi uczniowie.
Trudno było wybrać trzy najciekawsze, ale ostatecznie na podium stanęli:
- Gabriela Kuźmińska
- Martyna Szczepaniak
- Tymoteusz Godzisz
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Finalistki Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego
Sukces Martyny i Emilii z klasy 8b! Dziewczyny zostały finalistkami Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego! Aby to osiągnąć, musiały się wykazać nie tylko znajomością języka używanego w Wielkiej Brytanii, ale także odmian angielszczyzny z różnych zakątków świata, aż po Australię i Nową Zelandię. Wielkie gratulacje!
Wszystko po krakowsku
Wszystko po krakowsku - to temat konkursu historycznego, w którym uczniowie muszą się wykazać wiedzą o Krakowie, a zwłaszcza o objętych wskazaną tematyką dziejach, zabytkach, folklorze, zwyczajach, tradycjach i legendach. W tym roku uczestnicy podążają śladem trzech wielkich postaci: Stanisława Wyspiańskiego, Oskara Kolberga i Seweryna Udzieli.
6Jednym z wyzwań jest gra miejska, w której wzięła udział grupa utalentowanych szóstoklasistów pod fachową opieką pani Iwony Gizickiej-Jarek. Drużyna spędziła pracowity dzień, tropiąc zabytkowe polichromie, łacińskie sentencje, a nawet elementy garderoby ukryte w zakamarkach Starego Miasta. Ze wszystkich zadań nasi uczniowie wywiązali się znakomicie!
Z polskiego na... polski
Co można robić na renesansowej wsi? Pójść do gumna albo na usadkę, opatrzeć czeladź i dobytek, a może pląsać cenara? Uff, nie jest łatwo współczesnej młodzieży rozszyfrować poezję Jana Kochanowskiego. Z takim zadaniem zmierzyła się klasa 7c, która "Pieśń świętojańską o sobótce" przełożyła z polskiego... na polski.
Smaki angielskiego
Po co uczymy się języków obcych? Oczywiście, by zamówić za granicą coś pysznego! Z tym bez problemu poradzą sobie uczniowie klasy 6b, którzy na lekcjach języka angielskiego realizowali temat: kuchnie świata. Poszczególne grupy przybliżyły kolegom kuchnie: japońską, hiszpańską, grecką, gruzińską, turecką i meksykańską. Uczniowie profesjonalnie prezentowali swoje projekty, charakteryzowali smaki poszczególnych kuchni, wymieniali ich tradycyjne potrawy, przyprawy i przepisy. A wszystko to w języku angielskim!
Nie obyło się oczywiście bez przygotowanych przez uczniów w domach przekąsek, którymi wszyscy raczyli się pod koniec lekcji. Potrawy były smaczne, świeże i pachnące, zapachy rodem z kuchni najlepszych szefów świata... Brawo!
Co nowego w naszej świetlicy?
Od jakiegoś czasu wprowadziliśmy cykliczne zajęcia tematyczne, aby czas spędzony w świetlicy był ciekawy, różnorodny i pełen pozytywnych doświadczeń! Chcemy, żeby dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale też miały okazję do rozwijania swoich pasji i zdobywania nowych umiejętności – oczywiście w sposób dostosowany do ich potrzeb, tak by nie były zmęczone przed lekcjami ani po nich.
4Co robimy?
Zajęcia plastyczne – kreatywne wyzwania i własnoręcznie wykonane dzieła sztuki!
Relaksacja – chwila wyciszenia i odpoczynku dla małych głów.
Edukacja zdrowotna – zdrowe nawyki w ciekawy i przystępny sposób.
Doświadczenia przyrodniczo-kulinarne – eksperymentujemy, poznajemy smaki i odkrywamy tajemnice natury!
Trening umiejętności społecznych – bo relacje i współpraca są ważne!
Innowacja patriotyczna – poznajemy historię i wartości w angażujący sposób.
Zajęcia umuzykalniające – rytm, melodia i dźwięki, które rozwijają wrażliwość muzyczną i kreatywność!
Często działamy też na świeżym powietrzu, bo nic tak nie pobudza kreatywności, jak ruch i natura!
I najważniejsze – nuda? Nie u nas!
Prima aprilis
Prima aprilis! 1 kwietnia samorząd uczniowski zorganizował "dzień w piżamie". Nawet największe śpiochy, wciąż niewyspne po niedawnej zmianie czasu, mogły tego dnia przybiec na lekcje prosto z łóżka. Na korytarzach zobaczyć można było kolorowe szlafroki, misie, poduszki i ciepłe kapcie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do wspólnej zabawy!
12
Tajemnice kosmosu
Klasy 2d i 3d wybrały się na wycieczkę do planetarium w Niepołomicach, gdzie miały okazję zgłębić tajemnice kosmosu. Uczniowie obejrzeli fascynujący multimedialny pokaz o Wszechświecie, który przybliżył im budowę i zjawiska zachodzące w kosmosie. Dowiedzieli się także, jak wygląda praca astronautów i z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć w przestrzeni kosmicznej.
Dodatkową atrakcją było podziwianie prawdziwego meteorytu oraz modelu planetoid, co pozwoliło im jeszcze lepiej zrozumieć skalę i różnorodność obiektów kosmicznych. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń i z pewnością rozbudziła ciekawość młodych odkrywców.
Pasowanie na czytelnika
Książki to okno na baśniowy świat! Uczą, bawią i rozwijają wyobraźnię. Jak co roku, 25 marca w naszej szkole odbyło się pasowanie najmłodszych uczniów na czytelników. Pierwszoklasiści obejrzeli przepiękny bajkowy spektakl przygotowany przez klasę 3b pod kierownictwem pani Agaty Curyło ze scenografią przygotowaną przez absolwentkę naszej szkoły, Noemi Słomczyńską.
20Na uroczystości nie mogło zabraknąć opiekującej się szkolną biblioteką pani Joanny oraz naszej Pani Dyrektor, która na zakończenie wręczyła świeżo upieczonym czytelnikom książkowe upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Nowa galeria Pasowanie na czytelnika 2025 została dodana do albumu fotograficznego
20 marca - DZIEŃ BEZ PLECAKA
Co robi w szkole frytkownica? A suszarka na pranie? Oczywiście, służą do noszenia książek i zeszytów - przynajmniej pierwszego dnia astronomicznej wiosny. Fantazja uczniów, którzy wzięli udział w DNIU BEZ PLECAKA przeszła najśmielsze oczekiwania.
21Oto właściciele najciekawszych nie-plecaków:
Klasy 1-3
I miejsce Piotr z 1d (marzanna)
II miejsce Laura z 1a (wózek)
III miejsce Wiktoria z 2b (własnoręcznie ozdobiona torba wiosenna)
Klasy 4-6
I miejsce Karol z 4c (frytkownica)
II miejsce Henryk z 6a (puf)
III miejsce Jakub z 6b (dmuchawa do liści)
Klasy 7-8
I miejsce Michał z 7b (suszarka do prania)
II miejsce Jakub z 8a (mikrofalówka)
III miejsce Maciej z 7a (bęben pralki)
Gratulujemy!
Za ufundowanie nagród serdecznie dziękujemy naszej Radzie Rodziców!
Pożegnanie zimy - wycieczka 5a
Klasa 5a powitała wiosnę w lesie. Choć może lepiej byłoby powiedzieć: pożegnała zimę, bo Zaczarowane Wzgórze wciąż jeszcze oprószone było śniegiem! Uczniowie rozpoznawali tropy i ślady zwierząt, budowali szałasy i krzesali ogień, a przede wszystkim uczyli się współpracy i spędzili aktywny dzień na świeżym powietrzu.
3
Archiwum Aktualności