• Uroczystość nadania imienia - 23 listopada 2021

• Wtorek 23 listopada 2021 roku pięknie zapisał się w historii naszej szkoły, która od tego dnia oficjalnie nosi już imię Stanisława Lema. Uroczystość, jaka z tej okazji odbyła się w naszych murach, będziemy długo wspominać nie tylko my, ale i nasi Szanowni Goście, o czym świadczą miłe słowa pozostawione przez nich w Księdze Pamiątkowej oraz w Internecie.

Swoją obecnością tego dnia zaszczycili nas między innymi:

Anna Korfel-Jasińska - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki,

Wojciech Zemek - Sekretarz Stanisława Lema,

Maciej Kawecki - Prezes Instytutu Lema,

Anna Domańska - Dyrektor Wydziału Edukacji,

Beata Tracka-Samborska – Dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie,

Agata Tatara - Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa,

Adam Migdał – Radny Miasta Krakowa,

Zarząd i Radni Dzielnicy X z Tadeuszem Murzynem - Przewodniczącym Rady,

Waldemar Popek i Maciej Zarych – redaktorzy z Wydawnictwa Literackiego,

Dyrektorzy samorządowych szkół z Dzielnicy X,

Mirosław Gołofit – artysta rzeźbiarz,

Marcin Filip – właściciel drukarni Rafael.

Reprezentujący Radę Miasta Krakowa Radny Adam Migdał złożył na ręce naszej Pani Dyrektor Bożeny Malady Uchwałę Rady Miasta dotyczącą nadania naszej szkole imienia Stanisława Lema.

Najbardziej podniosłym momentem uroczystości było oficjalne przekazanie sztandaru naszej szkoły. Z rąk przedstawicieli Rady Rodziców przyjęła go Pani Dyrektor ze słowami: jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Do nich zaś dodamy Lemowską wyobraźnię oraz ciekawość świata, która sprawia, że wciąż chcemy wiedzieć więcej, uczyć się i ciągle rozwijać. Następnie sztandar został przekazany pocztowi sztandarowemu, który w imieniu całej społeczności uczniowskiej ślubował strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły oraz jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły, miasta i Ojczyzny.

W imieniu Prezydenta Jacka Majchrowskiego ciepłe słowa do naszej społeczności szkolnej skierowała jego Zastępczyni do spraw Edukacji, Anna Korfel-Jasińska. O Stanisławie Lemie w przystępnych słowach opowiedział nam wieloletni współpracownik pisarza, jego Sekretarz, Wojciech Zemek, a doktor Maciej Kawecki, Dyrektor Instytutu Lema, obiecał pamiętać o naszej szkole podczas przeprowadzania nadzorowanych przez Instytut projektów.

Wszystkich zebranych zachwyciła część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Publiczność podziwiała występy wokalne i taneczne oraz dała się zaskoczyć wkroczeniem na scenę kosmity (w tej roli fenomenalny Filip Jeleń z 3a), który przybył z odległej galaktyki, by dowiedzieć się, co świętujemy. Całe szczęście, uczniowie naszej szkoły wiedzą o Stanisławie Lemie niemal wszystko i bez problemu zaspokoili ciekawość niezwykłego gościa.

Uroczystość była również doskonałą okazją, by nagrodzić uczniów, którzy w ubiegłym roku wygrali poświęcone Lemowi konkursy literackie i plastyczne. Swoje nagrody odebrali z rąk Pani Prezydent Anny Korfel-Jasińskiej, która sama również zaraz potem została uhonorowana Medalem Przyjaciela Szkoły. Odznaczenie to zostało przyznane po raz pierwszy w historii, a tytuł Przyjaciela Szkoły przypadł w udziale również Wojciechowi Zemkowi, Annie Domańskiej, Beacie Trackiej-Samborskiej, Maciejowi Kaweckiemu, Krzysztofowi Adamczykowi, Adamowi Migdałowi, Tadeuszowi Murzynowi, Angelice Kuczaj, Radzie Rodziców, Marcinowi Filipowi, Monice i Adrianowi Bańczykom oraz Mirosławowi Gołofitowi, artyście rzeźbiarzowi, którego wkład w przygotowania do naszej uroczystości był nieoceniony. To właśnie on zaprojektował wspomniany medal, na którego awersie znajduje się nazwa naszej szkoły oraz podobizna Stanisława Lema, na rewersie zaś – cytat z jego powieści Obłok Magellana: „Człowiek tym staje się większy, im większe napotyka przeszkody”.

Mirosław Gołofit zaprojektował i wykonał również popiersie Stanisława Lema, które pod koniec oficjalnej części wtorkowej uroczystości uroczyście odsłoniły Pani Prezydent Anna Korfel-Jasińska oraz Pani Dyrektor Bożena Malada. Rzeźba, którą można podziwiać w naszym holu, jest darem Ewy i Mirosława Gołofitów dla całej społeczności szkolnej. Popiersie stanęło na postumencie wykonanym z hiszpańskiego marmuru przez firmę Krak Stone i podarowanym szkole przez jej współwłaścicielkę, Agnieszkę Grzesikowską-Plewę.

Po odsłonięciu popiersia Goście wpisali się do szkolnej Księgi Pamiątkowej, a następnie zostali zaproszeni na poczęstunek oraz chwilę rozmowy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszystkie miłe słowa, które padły tak podczas oficjalnej części obchodów, jak i w kuluarach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości, a także materiałów filmowych, dzięki którym wspomnienia tego wyjątkowego dla naszej społeczności dnia pozostaną wciąż żywe.

Maja Pawlicka-Goryl

galeria zdjęć z uroczystości